Czym są smoki? Odpowiedź nie jest tak oczywista jak się wydaje

Smoki są bardzo popularnymi stworzeniami w kulturze, zarówno w filmach, książkach, komiksach oraz grach. Jednak ich przedstawienia są bardzo różne, nie tylko teraz, ale też na przestrzeni dziejów.

Większość smoków ostatnio np. w filmie Hobbit i grach z serii The Elder Scrolls jest przedstawiana jako jaszczury podobne do dinozaurów, z dwiema nogami i dwoma skrzydłami powstałymi z przekształcenia przednich łap, jak u nietoperzy. Jednak w średniowiecznych legendach taka forma była wyraźnie oddzielona od smoków, a jej przedstawiciele nazywali się wiwernami.

Kilkadziesiąt lat temu dominowały przedstawienia smoków jako jaszczurów z czterema łapami i dwoma skrzydłami, czasem poruszających się na czterech, a czasem na dwóch łapach. Takie występowały np. w filmach Ostatni smok i Eragon, grach z serii Warcraft oraz wielu filmach animowanych. Taki wizerunek wyklarował się jednak niedawno.

Nietypowym przypadkiem są smoki z serii Pokemon, ponieważ mają najróżniejsze kształty i podejrzewam, że nawet twórcy nie wiedzą czym w ich świecie są smoki :)

Tu dochodzimy do ciekawej kwestii smoków azjatyckich, które mają długie, wężowe ciała, cztery małe łapy i cechy różnych zwierząt np. rogi jelenia. Chyba najbardziej znanym obecnie smokiem azjatyckim jest Shenlong z komiksu Dragon Ball. Kiedyś bardzo dziwiło mnie dlaczego smoki azjatyckie i europejskie tytułuje się tak samo, skoro tak bardzo różnią się wyglądem. Odpowiedź na to jest dość oczywista, jeśli zdamy sobie sprawę czym oryginalnie były smoki w europejskich legendach i mitach, a mianowicie były to wielkie węże.

Już w starożytnej Grecji w jednym z mitów smok, z którym walczył Apollo, był wielkim wężem i nazywał się Python. To właśnie od jego imienia wzięła się nazwa całego gatunku węży, natomiast w mitach nordyckich wielkie węże świata, jednym z których był Nidhögg, też często nazywane były smokami. W apokalipsie św. Jana smok, z którym na końcu świata ma walczyć Archanioł Michał, nazywany jest wężem starodawnym, co może być odniesieniem do węża utożsamianego z diabłem, który nakłonił Ewę do grzechu.

Tak więc odpowiedzią na pytanie czym są smoki jest, że oryginalnie były to wielkie, potworne węże, jednak z czasem ewoluowały w świadomości ludzi tak dynamicznie, że mają teraz chyba najwięcej form i kształtów ze wszystkich mitologicznych stworów.

Węże były zadziwiająco ważne w większości dawnych wierzeń na całym świecie np. w Ameryce środkowej bardzo ważny był pierzasty wąż, w Australii wąż tęczowy, a u ludów słowiańskich Żmij. Według mnie wynika to z naturalnego lęku przed wężami, które mogą być bardzo groźne, a lęk ten z czasem przerodził się w szacunek. Inne zwierzęta także odruchowo boją się węży, ponieważ pewnego razu gdy spacerowałem z moją kocicą, spotkaliśmy niegroźnego węża – zaskrońca i od razu bardzo się go wystraszyła, choć innych podobnych zwierząt np. jaszczurek wcale się nie boi. Prawdopodobnie koty boją się ogórków, bo przypominają im węże :)

Obecnie węże mają często niezbyt dobrą opinię i nie są lubiane, ponieważ niektóre z nich mogą być groźne, przez co ludzie się ich boją. Jednak ja od zawsze je lubiłem i przeprowadzałem przez ulicę tak, żeby nic im się nie stało. Tu gdzie mieszkam występuje tylko jeden gatunek jadowitego węża, którym są żmije zygzakowate i obserwując je, odkryłem, że gdy popycha się je patykiem, aby zeszły z ulicy, trzeba je naprawdę zdenerwować, żeby próbowały ugryźć, a nawet wtedy jak wynika ze statystyk rzadko używają jadu, ponieważ jest dla nich bardzo cenny. Dodatkowo przestraszona żmija bardzo głośno syczy ostrzegawczo i ucieka. Dlatego wystarczy tylko trochę uważać, aby nie mieć z wężami żadnych kłopotów, ponieważ atakują tylko żeby się bronić.

Wymyśliłem i narysowałem własnego smoka. Starałem się, aby przypominał węża, ale także aby nie było wątpliwości, że jest smokiem. Nazywa się smok północnego horyzontu, a nad jego ramionami znajdują się obłoki dymu, z których może uformować skrzydła, gdy chce latać.

Dodatkowo pokażę wam zdjęcie małego zaskrońca którego złapałem, żeby przenieść go przez drogę, bo czasem przejeżdżają je samochody. Słyszałem czasem stwierdzenia, że węże są oślizgłe w dotyku ale to nie prawda, tak naprawdę ich łuski przypominają metal, są suche, gładkie ale niezbyt śliskie :)


Komentarze