Żywioły - czas je unowocześnić!

Żywioły są bardzo ważną częścią wielu fantastycznych produkcji i prawie zawsze obejmują ogień, wodę ziemię i powietrze oraz czasami jakieś inne np. metal. Wydają się być czymś oczywistym, ale nie jest to takie proste. Najpierw musimy zrozumieć, skąd wziął się pomysł na żywioły.

 W dawnych czasach filozofowie zastanawiali się z czego zbudowany jest świat i jak działa. Obserwowali naturę i zauważyli, że można wyodrębnić w niej składniki, różniące się właściwościami i działaniem. Uznali, że świat się z nich składa a oddziaływania między nimi powodują różne zjawiska. W zależności od części świata stworzono inne zestawy żywiołów, choć większość się pokrywa, np. w Grecji były to ogień, woda, ziemia, powietrze i eter, czyli niezniszczalny żywioł bogów i kosmosu, w Chinach nie było powietrza, ale były za to metal i drewno, w Indiach zamiast eteru był dźwięk, a w Japonii żywioły były takie same jak w Grecji, choć odpowiednikiem eteru było niebo.

 W późniejszych czasach pojawili się alchemicy, którzy nie tylko chcieli zrozumieć świat, ale także wykorzystać wiedzę do tworzenia nowych rzeczy. Zauważyli, że cztery greckie żywioły do tego nie wystarczą, dodali więc dwa nowe czyli siarkę i rtęć.

 Obecnie w grach, animacjach, filmach itp. prawie zawsze przyjmuje się bardzo dawny podział żywiołów, mimo tego że mamy teraz znacznie większy poziom wiedzy o świecie.

 Dlatego postanowiłem na potrzeby moich światów, komiksów i gier stworzyć nowy podział żywiołów, które przedstawię wam w punktach. Jest ich dziewięć, pierwsze sześć są bardziej naukowe, a trzy ostatnie fantastyczne:

 

1. Grunt - jest tu wszystko związane z ziemią, skały, piasek, metal, kryształy, ruchy tektoniczne.

2. Temperatura - są to zjawiska związane z ciepłem, zimnem i przemianami pod wpływem temperatury, ogień i lód.

3 Płyn - żywioł łączący płyny i gazy, ponieważ płynny i gazowy stan skupienia mają większość wspólnych cech. Obejmuje np. wodę, powietrze, chmury, tornada.

4. Błyskawica - jest połączeniem zjawisk związanych z elektrycznością, dźwiękiem i światłem.

5. Przyroda - żywioł życia i wszystkiego, co z nim związane, między innymi rośliny, kości, trucizny, smoła.

6. Kosmos - są tu zjawiska związane ze współczesną nauką, wymiary, czas, portale, zjawiska atomowe i kosmiczne.

7. Chaos - objawia się jako zniszczenie, rozpad i niekontrolowane przemiany, uważany za reprezentację zła, choć tak naprawdę niezbędny dla dobrego funkcjonowania wszechświata.

8. Cień - jest żywiołem, który wymyśliłem do tłumaczenia nietypowych zjawisk. Jego główną funkcją jest spajanie wymiarów i innych żywiołów. Umożliwia przywołania, szybkie teleportacje, dematerializacje i tłumaczy istnienie duchów.

9. Magia - jest reprezentowana głównie przez skrystalizowaną energię i umożliwia łamanie praw natury. Obejmuje np. drakonit, czyli kryształ znajdywany według legend w czaszkach smoków, kamienie filozoficzne oraz moc baśniową.

 

Jak widzicie każdy z moich żywiołów obejmuje wiele zjawisk, które jednak dużo łączy. Możliwe jest też mieszanie żywiołów, aby uzyskać coś nowego np. połączenie temperatury i gruntu może dać nam lawę.

Zrobiłem także ilustrację przedstawiającą skalną tytankę Randurę, która pasuje do tematu żywiołów. Jest to bardzo przyjazna postać i będzie co jakiś czas organizować wyścigi po lewitujących kamieniach, które znajdą się na pewno w mojej fabularnej grze planszowej.



Komentarze